tospaa hangi kodlama kazanımlarına cevap vermektedir?

tospaa kodlama kazanımları içerisinde yer alan yönergeler(komutlar), döngüler ve koşul/karşılaştırma kazanımlarını kapsayacak şekilde geliştirilmiştir.

tospaa senaryolarına nasıl ulaşabilirim?

Senaryolar sayfasından daha önce eklenmiş olanlara ulaşabileceğiniz gibi, kendiniz de yeni senaryolar üretebilirsiniz.
tospaa kodlama öğretmenlerine kendi hedefleri doğrultusunda kurgulayabilecekleri yapılandırılmamış bir ortam sağlamaktadır.

tospaa ile kodlama eğitimine nasıl başlamalıyım?

Her öğretim tasarımında olduğu gibi kodlamada da hedeflerin küçük adımlara bölünmesi önemlidir. 

İlk adımda yön kartları tanıtılmalı ve basit senaryolar hazırlanarak öğrencilerin kartları kullanmasına imkan tanımalı. Bu adımda bir sorunun birden fazla çözümü olduğunu göstermek için tüm öğrencilerden kendi çözümlerini oluşturmaları istenmeli.

Köşe Kapmaca Kodlama Senaryosu

Ayrıca hedef sayısı gittikçe arttırılmalı, böylece öğrencilerin kullanması gereken hareket/yön kartlarının artması sağlanmalı. Bu durum öğrencinin elinde yeterli kart kalmayıncaya kadar sürdürülmeli. Kartlar bittiğinde öğrencilere bunun daha pratik bir yolunun olabileceği söylenmeli ve fikirleri sorulmalı.

Bu noktadan sonra döngü kartları sunularak, öğrencilere döngü konusu anlatılabilir. Döngü kartlarının kullanımı daha önce oynanan senaryolar üzerinden yapılırsa öğrenci kullanması gereken kartların azaldığını görebilecektir.

Artık tospaa oyununu oynatmaya hazırsınız.

Hadi başlayalım.

Öğrenciler için döngü kullanımı gerektirecek senaryolar oluşturup tahtaya yansıtın.

Daha sonra onlara en az kartla hedeflere ulaşanın kazanacağını ilan edin.

Her öğrenci kendi çözümünü kartları dizerek oluştursun. Sonra hep birlikte çözümleri inceleyin. Birbirlerinin çözümlerini görmelerini sağlayın. Kimin kazandığını açıklayın.

Döngü konusu ile ilgili yeterli senaryo çözüldüyse koşul/karşılaştırma kazanımı için uygun bir senaryo belirleyin. Bu senaryo “Eğer kaya varsa sağa dön” gibi bir çözüme imkan tanımalı. tospaa’yı bir labirent içerisine yerleştirmek işe yarayacaktır.

Bu noktadan sonra öğrencilerden takımlar oluşturup tüm kazanımlara imkan veren senaryolar sorulabilir, hatta birden fazla tospaayı aynı oyunda kullandırabilirsiniz.

Nasıl daha eğlenceli hale getirebilirim?

Eğer öğrenciler istediğiniz kazanımlara ulaştıysa şimdi artık sadece eğlence amaçlı kullanılabilir. Artık boş derslerde SOS yerine oynayabilecekleri bir oyunları var. Oyuna şans faktörünü dahil edelim.

1. yöntem  Artık kartlar çekilerek dağıtılsın. Her turda 2 yeni kart çekilebilir. Her oyuncu senaryoyu elindeki kartlar ile tamamlamaya çalışsın.

2.yöntem Her turda 1 kart çekilsin. Oyuncuların çektikleri kartı kullanma ya da pas geçme hakkı olsun. Yön kartları tek başına kullanılıp tospaa oyun alanında ilerletilebilsin. Oyun sonunda oyunu sonlandıran dışındakilerin elinde kalan kartlar ceza puanı olarak sayılsın. Döngü ve koşul kartı kaldıysa 5 ceza puanı verilsin. Oyunu kazanan yeni senaryoyu oluştursun. 10 tur sonunda en az ceza puanı alan oyunu kazansın.

tospaa bilgisayarsız kodlama oyununda başka neler kullanılabilir?

öğrencilerin yaşını da göz önüne alarak oluşturduğunuz bir hikaye, senaryonuzu daha anlamlı hale getirip öğrencilerin konuyu daha kolay içselleştirmesini sağlacaktır. mesela tavşan ve kaplumbağa hikayesinin versiyonlarını kullanabilirsiniz.

Sınıf zemini karolardan oluşuyorsa senaryoyu öğrencilerden bir tospaa seçerek fiziksel etkinlik şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz.

5 Comments

  1. merhabalar kocaeli körfez halide edip’te matematik öğretmeniyim. kodlama çalışmanız dikkatimi çekti fakat örnekleri inceleme fırsatım var mı acaba ? yapmış olduğunuz uygulamalara bakmak isterim , saygılar.

  2. Merhabalar bende bu dönem Tospaa ile ilgili uygulamaları 5. sınıf öğrencilerime yapmayı düşünüyorum.Tospaa ile ilgili WhatsApp grubu kurulsa faydalı olmaz mı?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.