Card image
Sosyal Girişim

Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Sosyal Girişimi

 

Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Sosyal Girişimi kodlama eğitimindeki eşitsizlikleri azaltmayı amaçlayan bir sosyal girişimdir.

Ülkemizde pek çok devlet okulunda kodlama eğitimi için uygun imkanlar bulunmamaktadır. Girişim bu okullarda da algoritma, kodlama(bilgi-işlemsel düşünme) eğitiminin verilebilmesi için çözümler üretmektedir.

Bilgisayara erişimi olmayan okullarda teknik imkanlar oluşturarak, kodlama eğitiminin önündeki imkansızlıkları gidermektedir. Lise öğretmenlerinden oluşan Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Sosyal Girişimi’nin geliştirdiği, ücretsiz olarak internetten erişilebilen masaüstü kart oyunu, bilişim sınıfı bulunmayan okullarda kodlamanın rahatça öğrenilmesini sağlarken; bilgisayar olan okullarda da, öğrencilerin kodlama mantığını öğrenecekleri somut materyal eksikliğini gideriyor.

Kars’ta yeni atanan ve derslerinde kullanacağı materyallerin eksikliği ile karşı karşıya kalan Merve Öğretmen, kodlamanın temelini oluşturan bilgi-işlemsel düşünme becerilerine yönelik çalışmalarını, sosyal medyanın yaptığı çağrının karşılık bulması ile gerçekleştirebildi.

Girişimin faaliyetlerinde önemli yeri olan bu olayın ardından, Tospaa Türkiye çapında hem devlet okullarında hem özel okullarda kullanılmaya başlandı.Birleşmiş Milletler tarafından sürdürülebilir kalkınma için ilan edilen 17 Küresel HedeftenEşitsizliklerin Azaltılması” ve “Nitelikli Eğitim” hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütüyor.

Tospaa Bilgisayarsız Kodlama Sosyal Girişimi bu iki hedef doğrultusunda 2020 yılı içerisinde tam 3 ödülün sahibi olarak bu alandaki çalışmalarına emin adımlarla devam etmektedir.

 

Tospaa Neleri Başardı?
  • 2019 İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri Erken Aşama Kazananı
  • 2019 İmece 3. Destek Programı Finalisti
  • 2020 İmece Impact Finalisti
  • 2020 MİTTO En İyi Girişim Ödülü
  • 2020 İTÜ Çekirdek BigBang Top20 Ödülü

 

 

Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap